На какво се дължат кошмарните ни сънища? Опитайте се да намерите верния отговор за себе си.
1. На проблеми, които на този етап не можем да решим;
2. На страховете ни;
3. На лошо храносмилане;
4. На случка от деня, която ни е притеснила;
5. На филм или книга, които са ни въздействали.
На базата на най-новите изследвания в областта на психологията и физиологията на мозъка учените продължават да навлизат в тайните на кошмарните сънища. Според резултатите от поредното проучване на същността и ролята на лошите сънища, те са един от начините организмът да преработи негативните емоции. Нощните кошмари спохождат най-често живеещите под силен стрес.
Ако по време на страшните сънища човек не се е събудил, значи мозъкът му активно е подпомогнал психиката, преработвайки отрицателните преживявания. Ако човек се пробужда от нощния кошмар, то процесът на регулиране на емоциите е нарушен. Добрата новина е, че сънищата са полезни, защото подпомагат „преработката” на всички негативни емоции, страхове, преживявания, получени в последно време.
По време на сън се активират свързаните с паметта и емоциите мозъчни области. Новата представа за страшните сънища помага на учените да разработят и по-модерни и ефективни методи за решаване на проблема с прекомерния стрес. Сред тези методи е „проиграване” на образите, при което пациентът започва да си спомня кошмарния сън и съзнателно променя сюжета му.
Ако се събудите с усилено сърцебиене и уплах, не се вторачвайте в съня си, припомняйки си детайли от него. Най-добре е да се опитате да го забравите възможно най-бързо.
Няма коментари:
Публикуване на коментар