ЗДРАВНИ НОВИНИ

ЗДРАВЕ Headline Animator

Убиват ни бавно с готова храна!!!


Вкусна храна за вкъщи и офиса – бързо, евтино и вкусно.
Сигурно във всеки по-голям град има места, на които можем да открием готова храна. Подредена с вкус и предлагана от симпатични млади момичета, които в повечето случаи нямат нищо общо с приготвянето й, готовата храна е само на една ръка разстояние от уморената домакиня. Или от самотника, който живее с мама и десетгодишната й котка.
Като гледаш симпатичните продавачки зад щанда, през ум не може да ти мине, че онова, което те ще опаковат в кутиите, всъщност е бомба със закъснител или бавно действаща отрова. Защото подсъзнателно си мислиш, че то няма да ти навреди.



Колко струва свободното време?

Няма спор, че приготвената навън храна спестява много време. Особено ако домакинята работи, има две деца, мъж и възрастни родители за разкош. Най-лесно е да купиш нещо, което някой друг е приготвил. В повечето случаи местата, на които се предлага готова храна, нямат нищо общо с приготвянето й. Те са чистички и подредени, оборудвани със специализирани щандове и ухаещи на топла, сякаш току-що сготвена манджа. Магазините, от които можем да си купим готова храна, са всичко онова, което трябва да бъдат – една красива, лъскава опаковка, под която се крият храни-убийци, приготвени в повечето случаи на места, където хигиената може да бъде описана с една-единствена дума – съмнителна. Дори само този бегъл поглед е достатъчен, за да се убедим, че свободното време струва скъпо. Много скъпо!

Защо? Не е ли това домашна храна, приготвена в по големи количества? Съвсем не! Проблемът при готовите храни не е в състава на използваните продукти, а в съдържанието на самите храни. Определени съставки, които се съдържат в тях, наричани ексцитотоксини, са определяни като основна причина за съвременната пандемия от неврологични заболявания!

След редица изследвания, проучвания и наблюдения тази група вещества се явяват отключващ фактор за мигрени, инфекции и сривове на имунитета, анормално неврологично развитие в детска възраст, ендокринни и психиатрични разстройства, епизодични изблици на насилие, гърчове и припадъци с неизяснен произход, чернодробна енцефалопатия, патологично напълняване, паркинсон, алцхаймер, оливопонто-церебрална дегенерация и деменция при заразени със СПИН. Това е заключението на американския неврохирург Ръсел Блейлок, професор от департамента по биология на университета „Белхейвън“ в Джаксън, Мисисипи.

Онзи списък

Онзи списък не започва и не свършва с ГМО, нито с толкова коментираните напоследък „Е“-та. Готовата храна в повечето случаи се приготвя от продукти, чийто срок е изтекъл вчера. Това обяснява и сравнително ниската цена, която плащаме. Говорим за пари. Пари, с които не можем да си купим само две неща – здраве и време. Храната, приготвена навън, трябва да създава усещането, че не е по-различна от онова, което вие може да приготвите в собствената си кухня. Освен това готовата храна трябва да има поносим срок на годност, така че да избие с печалбата си вложените в нея продукти, време и труд за приготвянето й. Как се постига това?

Отговорът е колкото лесен, толкова и страшен – с подобрители. Най-известните от тях са натриевият глутамат (monosodium glutamate или MSG), хидролизираният растителен протеин и аспартамът. Всички сме ги чували, знаем за тях, но не им обръщаме почти никакво внимание. Използването им започва плахо и нараства правопропорционално на печалбата.

Въпросните ексцитотоксини се използват, за да променят вкуса, да маскират неприятните миризми и да засилят в пъти онези аромати, които ни карат да харесваме даден продукт. Крайната цел е пристрастяване, повече оборот и по-лесни печалби.

Аспартамът е много опасен изкуствен подсладител, който се среща в лекарства, сиропи и десерти за деца!

Поводите за тревоги са много. Първо, освен глутамат са известни още 70 ексцитотоксина. Второ, добавките не присъстват просто в някои видове храни, а в почти всички готови. Освен това глутаматът се използва масово и в ресторантьорския бизнес.

Глутаматът е химично сигнално вещество на нервната система. Открива се в извънклетъчната течност и е в изключително малки концентрации. Когато поглъщаме храна, в която има глутамат, концентрацията се повишава и невроните стават хиперактивни. При още по-високи нива настъпва клетъчна смърт. Симптомите след поглъщане на храни с такива субстанции не са внезапни. Само при някои хора се наблюдават рязко и критично влошаване, включително и смърт. В повечето случаи тялото претърпява бавни трансформации, които постепенно се задълбочават.

Негативните ефекти от глутамата са открити от японския учен д-р Теруо Хайяшиоще през 1954 г. Той установява, че глутаматът влияе пряко върху централната нервна система, провокирайки припадъци и гърчове.

Има и още. Производството и на двете съставки с всяка изминала година се увеличава, въпреки непрекъснатите протести от страна на учените. През 2001 г. са продадени над 1,5 млн. тона с годишен ръст на продажбите от 4%. Изминали са девет години. Сами може да пресметнете за какви печалби става дума.

Повод за тревога има, както има и повод за финално уточнение. В не всички магазини за готова храна онова, което се предлага, представлява заплаха за нашето здраве. Винаги има и по някое приятно изключение, което ни помага да усещаме този свят като едно едно по-сигурно място за живеене.

Мариана Атанасова

Няма коментари: