Вече е надхвърлен максимално допустимият брой от 35 дни за една календарна година с регистрирани превишения на средноденонощната норма от 50 микрограма на кубичен метър въздух за фини прахови частици, съгласно изискванията за качество на атмосферния въздух.
От януари до октомври в ръчния пункт за пробонабиране, разположен в сградата на регионалната лаборатория към Изпълнителната агенция по околната среда в град Хасково, са отчетени 284 стойности за фини прахови частици. 45 са превишенията на нормата за фини прахови частици в атмосферния въздух.
Най-високата стойност за този атмосферен замърсител в град Хасково е регистрирана през януари. Тогава уредите са отчели стойност от 65,5 микрограма на кубичен метър въздух. През останалите месеци от годината, в дните когато има замерени надпрагови стойности на фини прахови частици, те не са повече от един път над допустимата норма.
Значително по-голям е броят на дните, в които са отчетени стойности над нормата за фини прахови частици в град Димитровград. От общо 297 измервания по този показател от автоматичната измервателна станция „Раковски” в града в 67 дни са регистрирани превишения на нормата от 50 микрограма на кубичен метър въздух за фините прахови частици. Най-голям е броят на дните с наднормено съдържание на прах с размери до 10 микрона през зимните месеци на година.
Най-високата стойност на този показател е измерена през януари и тя е 248,3 микрограма на кубичен метър въздух или това е близо 5 кратно наднормено съдържание на фини прахови частици в атмосферния въздух.
Най-висока стойност на фини прахови частици в атмосферния въздух за региона е регистрирана от автоматичната измервателна станция в град Кърджали за периода от януари до октомври тази година. През януари е регистрирана стойност, превишаваща 7,45 пъти нормата от 50 микрограма на кубичен метър въздух. През останалите месеци средно по 3 дни са отчитани наднормени средноденонощни стойности на фини прахови частици в град Кърджали. От началото на годината са направени 304 замервания. В 50 дни има отчетени наднормени съдържания на фини прахови частици, което отново надхвърля максимално допустимият брои за една календарна година – 35 дни.
Основните източници на прах в региона са промишлеността, транспорта и енергетиката. Не трябва да се забравя и вторичното замърсяване на въздуха с прах, поради нередовното почистване и измиване на уличната мрежа. Данните от мониторинга на качеството на атмосферния въздух показват, че най-много са дните, в които има регистрирани превишения на прага за фини прахови частици през зимата, особено януари и февруари. Основен източник на прах тогава е битовият, търговски и административен сектор, отопляващи се с твърдо гориво. Наличните метеорологични условия – мъгли, ниска скорост на вятъра и температурните инверсии, според експертите, допълнително затрудняват разсейването на замърсителите в приземния атмосферен слой.
Няма коментари:
Публикуване на коментар