Много от заболяванията се дължат на потискани емоции и задържан в нас стрес, твърдят медиците. Проблемът не е в самите преживявания, а в нашата реакция към тях
Все по-често чуваме и четем: “По-малко се вълнувайте и притеснявайте, избягвайте стреса”.Съгласете се, че това звучи доста нереално. Хубаво е да го можем, но трудно се постига... И ние какво правим - “вдигаме ръце” и се примиряваме с факта, че ако животът ни би протекъл по друг начин, ние бихме били и по-здрави. Проблемът обаче не е в нашите притеснения (абсолютно всеки ги има), а как реагираме на тях.
“Най-важно и здравословно е да се научим да удържаме ударите на съдбата, а не да превръщаме преживяванията и притесненията в непрекъснати болести”, казват специалистите от най-новата медицинска посока, наречена психосоматика.
Около 500 заболявания в днешно време се причисляват към т.нар. психосоматични заболявания - т.е. тези, които се развиват не само по физически, но и по психични причини.
Тези болести се лекуват дълги години съвсем безуспешно, защото обикновено тялото работи “против нас”. Разбира се, без традиционните хапчета или инжекции не можем да минем в такава ситуация, но ние можем и трябва да ускорим оздравяването. За тази цел трябва да открием какво се съпротивлява вътре в нас и да се научим да реагираме по нов начин на стреса.
Прието е да се смята, че много емоции като гняв и страх например потискат човека. Как ги “разчита” нашият организъм? Например при страх ние сякаш “замираме”: дишането спира, тялото се стяга.
При гняв подсъзнателно се подготвяме за физическа атака: мускулите се напрягат, а за да се осигури притокът на кръв към тях, кръвоносните съдове се разширяват. Ако тези притеснения редовно ги задържаме в себе си, те се отпечатват върху нашето тяло чрез хронични мускулни спазми и стягания.
Близкостоящите органи ще изпитват дискомфорт от тези спазми. А оттам до сериозните болести никак не е далече. Редовните стресове, макар и не така ярки, подкопават в много по-голяма степен здравето ни, отколкото еднократният по-силен шок.
ВНИМАНИЕ!
“Замразените” в тялото емоции могат да бъдат осъзнати и да ги “изпуснем” навън - например да ги извикаме силно на глас, дори да ги изкрещим, или да ги нарисуваме. Може да потърсите помощта на психотерапевта. Няма чудо-методи за всяка конкретна болест, но някои методики са по-ефикасни при едни или други диагнози. За по-нагледно ще разгледаме някои болести на популярни хора от киното.
Страховете раждат язвата
Язвената болест често започва в ситуация на неопределеност на бъдещето и при невъзможност човек да се реализира, както и при липса на безопасност. Емоционалните, ранимите хора, попаднали в такава ситуация, “не могат да я смелят”. Организмът буквално разбира тези мисли и засилва отделянето на стомашен сок, който разяжда стомашната лигавица.
Как да се предотврати? Най-силно помага думата логотерапия, която означава лечение с осъзнаване смисъла на съществуване. А също и воденето на дневник, самовнушаването на тема: “Аз ще постигна това, което искам”. Може да си нарисувате “карта за изпълняване на желанията”. А тялото ви трябва да почувства, че се грижите за него, но не като го насищате, а като си правите бани с ароматни масла. Или като карате велосипед.
Работохолиците най-често страдат от сърдечни болести
Руският актьор Лев Дуров страда от исхемия. Този човек е класически работохолик, и то не само на сцената. И на вилата си всичко върши сам: сече дърва, върши домакинската си работа, грижи се за градината. Цял живот не си е доспивал. Не може да издържи дълго време в леглото.
blitz
Няма коментари:
Публикуване на коментар