ЗДРАВНИ НОВИНИ

ЗДРАВЕ Headline Animator

НДСВ искат от ГЕРБ нова здравна стратегия



ГЕРБ трябва да обсъди спешно нова стратегия за развитието на здравеопазването. Това се казва в открито писмо на НДСВ до управляващите, което бе обсъдено днес по време на обществена дискусия за здравната реформа „Здравеопазването у нас – параграф 22”. Според документа, от НДСВ подкрепят необходимостта от извършването на реформа в сектора, но отчитат факта, че предприетите от ГЕРБ стъпки са срещнали остра обществена реакция.

Председателят на НДСВ Христина Христова коментира, че в сегашната програмата за здравеопазване на ГЕРБ има много добри неща, но те не се изпълняват от управляващите. Според нея в момента липсва концепция и цялостна визия за последователността, в която трябва да се действа при провеждането на реформата. Вместо обещаното създаване на здравна карта и извършване на анализ на потребностите от медицинска помощ в различните региони на страната, управляващите са сътворили хаос, закривайки болници по административен път, заяви бившият социален министър. Липсва също така актуална програма какво се случва с медицинските кадри от закритите лечебни заведения и как хората от тези региони ще получат навременна и качествена медицинска помощ, каза още Христова. По нейно мнение правителството няма финансови аргументи какви суми ще бъдат спестени от закриването на болниците и ако въобще има нещо спестено, какво ще се прави с тези средства. Тя определи като феномен случващото се с делегираните бюджети, от които всички държавни болници са получили 100% от парите си за декември 2009 г., а останалите – много по-малко. Няма яснота и как точно закритите болници ще бъдат преструктурирани в хосписи, болници за долекуване и т.н.

Подобно бе и мнението, изказано от евродепутата д-р Антония Първанова. Тя коментира, че програмата на ГЕРБ е страхотна, но не се изпълнява. Според нея съществува реална опасност да се нарушат конституционните права на хората, заради нарушен достъп до медицински услуги. „Искам да обърна внимание, че неколкократно разговарях с министъра на здравеопазването и му казах: з а да не допреш до конфликт с Лисабонския договор, чиято неотменна част стана Европейската харта за основните права, вземи си изпрати модела, визията и каквото друго имаш в Брюксел. Поискай от тях да ти дадат мандат да продължиш с обслужването на самото законодателство към този модел, за да не получиш един прекрасен ден тежката присъда на Брюксел, че българското здравеопазване или българската здравна реформа е влязла в конфликт с фундаменталните права. Ако това се беше случило и той го беше пратил, щеше да се установи следното. Създадена е дискриминация при достъпа на хората от малките градове… По отношение на делегираните бюджети, добре е да ги има. Аз ви казах – Х по У дава Z и Х и Z са винаги константи. Т.е. толкова са парите в държавата и няма как да се лекуват повече хора, отколкото пари можем да съберем. Но друг е въпросът, че е сбъркан принципа, по който работят тези делегирани бюджети. Ние бяхме предложили по здравна карта, по демографски анализ и анализ на заболеваемостта да се премине към една либерална форма на договаряне. Да се даде възможност на малките болници да се преструктурират, когато имат желание и когато им се дава финансов ресурс от оперативната програма „Регионално развитие. И в същото време при договарянето да се съберат шеф на каса, кметовете на общините, областният управител и шефовете на болници и да кажат: за нашето население от 80 хил. души с четири болници – една областна и три други, и такава заболеваемост, са ни необходими толкова легла на годината, толкова специалисти. Можем да ги гарантираме с толкова клинични пътеки.”, каза д-р Първанова.

За разлика от казаното от д-р Първанова, депутатът от ДПС д-р Хасан Адемов заяви, че делегираните бюджети на болниците трябва да отпаднат от Закона за бюджета на НЗОК. Той коментира, че те не трябва да бъдат инструмент на управляващите за провеждането на здравната реформа. Д-р Адемеов бе категоричен, че реформата трябва да стане на пазарен принцип и пациентът да реши къде иска да се лекува. Той изрази съжаление, че предишното правителство не успя да направи реформата, като обясни, че това не е станало, защото не са успели да убедят партньорите от БСП какво трябва да се направи.

В края на дискусията освен предложението към правителството на ГЕРБ за нова здравна стратегия от НДСВ формулираха още няколко предложения. В своето писмо до премиера Борисов, министрите Нанев и Дянков и председателя на парламента Цецка Цачева те препоръчваха нормативно да бъде гарантиран адаптивен период за преструктуриране на болничния сектор, за да могат общините да потърсят финансиране за преструктуриране на лечебните заведения. Преди да се пристъпи към преструктурирането обаче, е необходим демографски, здравен и финансов анализ. Трябва също така публично да се обсъди нова здравна карта, която да гарантира правото на равен достъп до качествени медицински услуги. Необходимо е и ускоряване на процеса по въвеждане на механизъм за заплащане, който да направи договарянето на цените и обемите на здравните услуги прозрачно и приемливо.

zdrave.net, Бойко Бонев

Няма коментари: