ЗДРАВНИ НОВИНИ

ЗДРАВЕ Headline Animator

Псориазисът – как можем да го победим? ..

здраве.bg

Доскоро псориазисът се смяташе само за кожно заболяване, но днес специалистите вече знаят, че сред причините за неговото възникване са и нарушения в имунната система.
По неизвестни причини при него имунната система е хиперактивна, което се проявява в частност със засилено размножаване на клетките на кожата.
Според нормата делението и растежа на клетката отнема 28 денонощия, докато при страдащите от псориаза тези процеси се извършват до 10 пъти по-бързо. При тази скорост старите клетки не успяват да се отделят и върху участъка, поразен от заболяването, се натрупват мъртви клетки. Кожата става неравна, хълмиста и се покрива с “люспички”.
Псориазисът най-често обхваща окосмената част на главата и областта зад ушите и под мишниците, лактите, коленете, гърба, седалищните части, веждите и дори ноктите. При това заболяване общото здравословно състояние остава добро, но човек изпитва най-вече психически дискомфорт.
При особено тежки случаи страдат и ставите. Зарастващата кожа на пипане става груба и дебела.
За съжаление, не е възможно напълно да се избавим от псориазиса. Все пак съществуват много методи за системна терапия, които помагат да се избегнат усложненията и привеждат кожата в нормално състояние, което трябва постоянно да се поддържа с помощта на мехлеми и препарати за вътрешно приемане.
Как да си помогнем?
1. С помощта на овлажняващите кремове, които трябва да сe използват всеки път след къпане. Поразените части трябва да се мажат 1-2 пъти дневно.
2. Не разчесвайте белещата се кожа, за да не предизвикате възпаления и усложняване на състоянието.
3. Използвайте лечебни шампоани за коса, които съдържат катран. След това можете да изплаквате косата с вода, в която е добавена салицилова киселина (1 с.л. на литър вода).
4. С помощта на медикаментозното лечение: хормонални гелове и мехлеми (като хидрокортизон, целестодерм, преднизолон, синалар). Но те не трябва да се използват продължително време, защото поразените части привикват към тях и ефектът от лечението намалява, а освен това имат странични ефекти (намаляване на имунитета, изостряне на огнищата на хронични инфекции и др.).
5. Слънцето също е помощник в борбата с болестта, но то трябва да се “използва” умерено. Не трябва да се правят слънчеви бани без употребата на защитен крем, а след всяко пребиваване на слънце трябва много внимателно трябва да се наблюдават формата и цвета на бенките.
6. Лечението с морска вода способства за подобряването на настроението и премахването на стреса. А той е пусков механизъм за изострянето на заболяването.
7. С помощта на медитацията, разходките на чист въздух – с една дума чрез всичко, което укрепва силата и духа.

Любопитен е фактът, че много често колкото по-малко внимание обръща човек на болестта, толкова по-леко преминава тя. И колкото по-елементарен е методът на лечение, толкова по-ефективен е той.

Народната медицина предлага в борбата с псориазата да се приемат настои от върбовка (кипрей) и дафинов лист, също така да се правят вани с настойка от пшенични кълнове и овесени ядки или овесено брашно.

Няма коментари: