ЗДРАВНИ НОВИНИ

ЗДРАВЕ Headline Animator

Присадиха дроб при различни кръвни групи


За първи път у нас доктори от ВМА присадиха вчера черен дроб между хора с различни кръвни групи. Екипът на доц. Никола Владов от Клиниката по трансплантационна хирургия използва орган на жена с кръвна група "0" и го трансплантира на мъж от група "Б". Въпреки груповата несъвместимост в света се правят по този начин вече около 10% от чернодробните присаждания, поясниха от екипа. При

липсата на донори

това е единствената възможност да се спасява човешки живот, коментира Румяна Станимирова от ВМА. 28-годишният пациент е имал тежка цироза и остра чернодробна недостатъчност и бил на косъм от фаталния край. Преди 5 дни докторите го вписали сред спешно нуждаещите се и благодарение на вече създадената отлична организация между Агенцията по трансплантации и ВМА органът бил доставен без забавяне и човекът бил опериран. В момента състоянието му е доста тежко и съществува реална опасност за живота му. Той продължава да е на изкуствено дишане, но въпреки това докторите смятат, че подобни опити трябва да продължат. Особено когато става дума за спешно спасяване на нечий живот. Това е 16-ото присаждане на черен дроб във военната болница и 7-ото за тази година.

Донорът е 60-годишна жена, починала от мозъчна травма. Освен черния дроб близките й склонили да дарят и останалите органи. Почти незабавно в Александровска болница вчера

бяха присадени и бъбреците й

Сърцето обаче било увредено и няма да бъде използвано. Според проф. Митко Цветков, който е шеф на клиниката по урология, макар че нулевата група е универсален дарител, подобни операции на бъбреци не се правят. Имаме твърде дълъг списък на чакащи и сред тях винаги има подходящата кръвна група, коментира той.

Според професора обаче дори роднините избягват да даряват органи за трансплантация. От жив донор се правят не повече от 6 присаждания годишно, но от починали едва 1-2, показва статистиката. Страната ни вече е с най-малко трансплантации не само в Европа, но и на Балканския полуостров, признава той. В листата на чакащите остават над 700 човека, като средно минават поне 3 г., докато се намери подходящ донор. Съвременно оборудвани операционни и 7 напълно готови екипи с над 20 различни специалисти бездействат и постепенно губят квалификация, притеснява се професорът.

Няма коментари: