Над една трета от българите ходят болни на работа само и само да не си загубят мястото. Това показват резултати от онлайн проучване сред читателите на сайта за работа и подбор на персонал BestJobs.bg.
Социологическите агенции вече на няколко пъти предупреждават, че загубата на работа се превръща в един от доминиращите страхове на българите. Заради нарастващия брой на безработните все повече хора са склонни да се задържат по-дълго от обичайното в службата, да приемат по-ниски заплати и дори започнаха да търсят допълнителна работа, което досега у нас беше много рядко явление.
На въпроса налагало ли ви се е да ходите болен на работа, 48% от анкетираните са отговорили, че имат прекалено много работа, за да отсъстват. 34% пък признават, че не биха рискували да загубят работата си заради болест.
Едва 5% обяснили, че когато са болни, могат да работят и от вкъщи. Почти 13% обаче си признават, че вземат болнични винаги когато се чувстват зле. Това са главно млади хора между 18 и 25 г., които все още нямат отговорности за семейство и деца.
Анкетата показва, че най-ревностни работници са сред най-високоплатените категории - заетите в банковия сектор, застраховането или енергетиката. Там вероятно и конкуренцията е най-голяма.
Анкетата обаче показва повече субективно усещане, отколкото реално положение. Защото според статистиката на НОИ няма никаква съществена промяна в броя на изплатените болнични. А само преди 2 години изследване на консултантската компания "Мърсър" обяви, че българите са рекордьори по брой на болнични. Средностатистическият служител у нас взема по 22 дни болнични, докато англичаните, американците и турците отсъстват едва по 6 дни в годината.
Независимо дали става дума за лошо здраве или за кръшкане, служителите все по-често вземат болнични, твърдят изследователите.
Всеки трети ходи болен в офиса..
.
Етикети:
А (H1N1),
доктор,
лекар,
doctor,
zdrave news,
zdravenews
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар