ЗДРАВНИ НОВИНИ

ЗДРАВЕ Headline Animator

Внимавайте с лекарствата, когато сядате зад волана..

здраве.bg

Много от лекарствата, които приемаме, имат някои странични ефекти, за които е задължително да внимаваме, ако ни се налага да шофираме.
В аптеките днес се предлагат много лекарства, които се продават без рецепта, но как точно те действат върху организма на човека и какви са техните странични ефекти - знаят за съжаление малцина.
Доста от тези препарати потискат нервната система, предизвикват вялост и сънливост, нарушават координацията на движенията.
Най-големият враг на шофьорите са психотропните препарати, които са много на брой. Съществуват няколко правила, които ще помогнат на водача да определи дали лекарството се отнася към тази група:
• Прочетете листовката към препарата дали в нея няма предупреждение за повишено внимание от страна на шофьорите или за забрана на употребата на този препарата в случай че предстои шофиране.
• Ако в листовката пише, че препаратът, който сте приели, принадлежи към групата на невролептиците, антидепресантите, транквилантите или сънотворните, не сядайте зад волана.
• В някои от листовките има текст от типа: “Бъдете особено внимателни в началото на лечението. Ако препаратът се понася добре, не е нужно напълно да се отказвате от шофирането”. Това не е най-добрата препоръка. Таблетките могат да притежават и скрит ефект, който е много по-опасен от явния. Ако се чувстване отпаднали и сънливи, вие едва ли ще седнете зад волана. Но ако се чувствате абсолютно нормално, едва ли ще се досетите, че поради приетото лекарство, след няколко часа няма да сте в състояние да концентрирате вниманието си и да координирате достатъчно движенията си.
Невролептиците могат за затормозят работата на централната нервна система без да нарушават съзнанието. Към тях се отнасят препаратите на основата на хлорпромазина, флуфеназина, тиоридазина и много други активни вещества.
Антидепресантите ни помагат да се справим с депресията, но те са твърде опасни за водачите. Най-разпространени са миансерин, кломипрамин, амитриптилин. Лекарите препоръчват употребата на новите препарати от тази група (аурорикс, прозак, паксил, коаксил), които оказват по-малко влияние на координацията на движенията.

Транквилантите притежават успокоително действие, потискат безпокойството, тревогата и страха, но в същото време намаляват способността за концентриране на вниманието и нарушават координираните движения. Най-популярни са алпразолам, бромазепам, диазепам, медазепам, оксазепам.

В списъка със забранени за шофьорите медикаменти влизат абсолютно всички препарати със сънотворно или седативно действие. Към тях се отнасят барбитуратите, бензодиазепините и някои лекарства от по-ново поколение.

Недопустима при предстоящо шофиране е и употребата на всички антихистаминови средства, които се използват за третиране на алергии, както и наркотичните вещества, които са близки до морфина (т.нар. опиоиди). Към последните се отнася и широко разпространеният кодеин, който се съдържа в доста от средствата за лечение на кашлица и настинка.

Опасни са и бета-блокерите, които се използват за лечение на хипертонията, исхемичната болест на сърцето и някои видове сърдечна аритмия.

Почти всички антихистаминови препарати (димедрол, супрастин, дизолин, тавежил, цетиризин, фенистил) забавят реакциите. Антихистамини се съдържат и в много комплексни препарати срещу настинка, известни от телевизионните реклами, включително Терафлу, Фервекс и други.

Растителните препарати с успокоително действие също не са безобидни, особено ако са съчетани с друго лекарство или алкохол.

Шофьорите трябва да бъдат внимателни и към лекарствата, които потискат активността на стомашно-чревния тракт - т.нар. М-холиноблокери, които преди широко се използваха при лечението на язва или гастрит. Те влияят и на зрението, като предизвикват разширяването на зениците и правят изображението неясно. Затова днес тяхната употреба значително се намали. Този ефект може да се запази няколко дни след спиране приема на лекарството. Към тази група се отнасят и някои препарати, които се използват използват при невроза, съпроводена с неприятни усещания от страна на храносмилателните органи и сърдечно-съдовата система.

В забранения списък попадат и лекарствата срещу диария, които съдържат лоперамид - той оказва затормозяващо действие на централната нервна система, а също така и препарати като реглан и церукал, които се използват в гастроентерологията.

Този списък може бъде продължен още. Затова: ако не сте добре осведомени за страничното действие на един или друг лекарствен препарат, по-добре първо се посъветвайте с лекуващия си лекар преди да седнете зад волана! Преди да приемате какъвто и да било медикамент, внимателно прочетете листовката, която задължително трябва да го придружава.

Няма коментари: