Едва 301 долара на човек за година са публичните разходи за един диабетик у нас, сочи статистиката. За сравнение – Франция отделя 14 пъти повече, Германия – 13 пъти, съседна Гърция – 9 пъти, а Чехия и Унгария – 3 пъти повече. Данните бяха оповестени на пресконференция на Българското дружество по ендокринология, организирана по повод на 14 ноември – Световния ден на борбата с диабета. В нея взеха участие водещи български диабетолози, както и представители на националното сдружение на децата с диабет и Българската асоциация „Диабет”.
Изоставането ни е отчайващо, твърде много добри постижения останаха в миналото, посочиха специалистите. Липсва дългосрочна държавна политика в областта на превенцията на диабета, нямаме национална програма за борба с болестта, изоставена е идеята за създаването на национален диабетен регистър. Днес диабетиците у нас съставляват около 9% от възрастното населението на страната (20-79 г.), около 10% от хората в същата възрастова група са в предиабетно състояние. Според прогнозите тези цифри ще се увеличават и до 2030 година ще нараснат почти два пъти.
Независимо от световната практика и препоръките на СЗО националните здравни политики да се насочат към обучение и превенция на болните и застрашените от диабет, по-голямата част от центровете за обучение вече не работят, на добра воля подобни структури функционират единствено в университетските клиники. Тяхна е и инициативата от 9 до 13 ноември да се проведат Дни на отворените врати, през които всички желаещи да се включат в обучителни срещи, на които получават знания и формират умения за справяне с болестта. Огромният интерес показва, че празнотата е голяма и пациентите имат нужда от тази форма на общуване с медиците, която е важна компонента на терапията и ефективен начин на превенция, са изводите на ендокринолозите. Но Дните на отворените врати са преброени и вече свършват, а по нищо не личи да предстоят някакви промени.
С многобройни инициативи лекари и пациенти ще отбележат утре Световния ден на борбата с диабета. Надеждата им е, че политиците ще ги чуят. Дали това обаче ще стане, тепърва предстои да видим.
Няма коментари:
Публикуване на коментар