До една година бебето разчита на наследения от майка си имунитет.
Коктейл от вируси и бактерии атакуват организма през студените месеци. Срещу повече от тях няма специфична ваксина. Инжекцията ни пази единствено срещу грипните вируси, и то само от тези, които са актуални през сезона. Срещу останалите, както и срещу бактериите, трябва да разчитаме на имунната си система. Тя е най-уязвима при малките деца до 3 години. Кърмачетета и бебетата до навършване на една година разчитат на наследения от майка си имунитет. Собствените им защитни сили все още не са укрепнали, а имунната система е в процес на развитие. Затова от 1 до 3 г. малчуганите боледуват най-много. Разнообразната храна гради донякъде имунитета, особено белтъчната, защото имунните тела също са белтъчни. Детето обаче бързо изчерпва запасите си от желязо, така че заедно с добавките от витамини трябва да яде достатъчно месо и жълтък.
На помощ идват и природни и фитопрепарати на основа на ехинацея и котешки нокът. Подходящи са бактериалните лизати като бронховаксон и респивакс, IRS 19. Те съдържат частици от бактерии, които подпомагат имунитета. Вземат се през устата или се капват върху лигавиците.
Имуностимулаторите не са насочени срещу конкретен вирус, но действат общоукрепващо. Те активизират организма да произведе интерферон, който убива вирусите. Ефективни са и срещу бактерии. По друг механизъм те могат да принудят белите кръвни клетки да работят по-активно - да хващат бактериите и да ги унищожават. Освен това те осигуряват "лична защита" на лигавицата на белия дроб и така "каляват" естествените съпротивителни сили на организма.
30-40 процента от децата, които приемат тези препарати повишават своята защита, твърдят педиатри.
Няма коментари:
Публикуване на коментар