Силвия Ангелова, ВЕСЕЛИНА МОНЧЕВА
Проклятието на новото хилядолетие. Така френски медици побързаха да на рекат новия вирус, придобил прозвището "свински".
Независимо че симптомите му наподобяват досущ тези на сезонната зараза, вече има белези, по които лекарите могат да поставят диагнозата дори преди да са излезе резултатите от лабораторните изследвания.
Заразен с вируса от щама A(H1N1) човек трудно може да продължи да работи, да учи и да извършва обичайните си всекидневни дейности. Инфектираният вдига температура от 38 градуса и трудно я сваля.
Загубата на апетит не е единствената особеност, свързана с храната. Гадене и упорито повръщане още в първите часове след като се проявят признаците на обикновена настинка са сигурни белези, че става дума за свински грип. Ако не се потърси лекарска помощ веднага, пневмонията е сигурна още на втория-третия ден. Болки в мускулите на очите, очните ябълки и по цялото тяло са поредното доказателство, че грипът е налице.
Свинският грип се разпространява от човек на човек чрез кихане и кашляне както обикновената инфлуенца. Неговите носители могат да го пренасят един ден след като са го прихванали и до 7 дни след като са се появили симптомите на заболяването. За разлика от останалите вируси обаче, щамът A(H1N1) може да се пипне и от докосвания на дръжките в градския транспорт или в магазина.
Затова лекарите препоръчват: мийте ръцете си със сапун 30 секунди.
Този вирус е устойчив и живее дълго, ако попадне в подходяща среда. Защитава го това, че обикновено е скрит в капка или пръска, която излиза от устата на болния при кихане, кашляне или разговор. Така вирусът попада по предмети и оттам по ръцете ни.
Елементарни съвети, които будят пренебрежителни усмивки, могат да ни предпазят от зараза. Като например това - продължително и много по-често да си мием ръцете. Те трябва да се сапунисват и здраво да се търкат поне 20-30 секунди. Ако няма възможност да ползваме вода и сапун, можем да ги заменим с антисептичните препарати и гелове за дезинфекция. Те се продават в аптеките.
Носната кърпа трябва да е за еднократно ползване и да се хвърля, а не да се оставя по бюрото и масата.
Ако носим специална хирургична маска, тя трябва да се сменя на всеки 3 часа с нова. Прането и повторното й ползване развалят защитния ефект.
Няма коментари:
Публикуване на коментар