„Повечето деца, които приемаме в болницата, се връщат от море. Пристигат с родителите си направо от път, с куфарите и багажа. Затова се шегуваме, че отваряме нов сектор „Върнали се от море”, разказва д-р Атанас Мангъров, началник детско отделение за интензивно лечение в Инфекциозна болница - София .
Оплакванията при всички деца са едни и същи – приличат много на обичайния грип, който ни връхлита през есента. „Болестта обаче не се причинява от грипния вирус, а от разновидност на ентеровирусите. Още не са направени изследвания, за да кажем кой е конкретният причинител, признава д-р Мангъров. И като при всяка остра вирусна инфекция в първите 4-5 дни състоянието на детето е по-тежко - температурата е висока, то се чувства отпаднало, повръща и има не много силно стомашно разстройство.
„Характерно за този вирус е, че диарията не е много силна. Не е като при инфекция с ротавируси, когато детето дриска обилно все едно вода и се обезводнява много бързо”, разказва специалистът. Малчуганите най-често се заразяват, като играят в басейните, пързалките и на детските площадки край хотелите. Инфекцията се предава лесно, защото се събират много деца накуп и винаги има по някое, което кашля или е сополиво. Така си прехвърлят вируса.
По-малък е рискът от настинка, дори ако малчуганът не излиза от водата. Затова е по-добре той да стои и да си играе на плажа под чадъра, отколкото да е в басейна на хотела, съветва специалистът.При зараза с ентеровируси температурата е висока и родителите се плашат. Страхуват се от гърч, а не знаят, че деца, които са склонни да правят гърч, могат да го получат и при 37,5. Не е нужно температурата да се качи над 39 градуса. За щастие това са действително редки случаи. Само 10 процента от децата имат склонност да правят фибрилни гърчове, обяснява д-р Мангъров. Останалите и при 40 градуса няма да направят гърч. Ако обаче детето е от тези 10 процента, ще направи гърч, независимо какво ще предприеме майката. И той не е в пряка зависимост от градусите на температурата, а е въпрос на индивидуално предразположение. „От гърч не се умира. Колкото и страховито да изглежда секването на дъха, то преминава. Достатъчно е майката да запази спокойствие, да вземе детето така, че главата му да е отметната назад. Тогава езикът естествено освобождава дихателните пътища. Грешка е, ако в устата му се бърка, езикът се изтегля или се правят каквито и да са други опити за оказване на помощ, обяснява д-р Мангъров.
ВЕСЕЛИНА МОНЧЕВА
Няма коментари:
Публикуване на коментар