Не преяждайте, не препивайте, избягвайте тежките храни, старайте се да не смесвате различни видове алкохол…Колко пъти сме чували тези съвети преди празници и колко пъти сме ги спазвали? Сигурно рядко или почти никога. Така ли трябва да бъде обаче? Напоследък все по-често гастроентеролози, токсиколози, диетолози с нарастваща тревога посочват опасностите от ирационалното хранително поведение, което става навик за все повече хора от най-различни възрасти и се манифестира в най-пълния си вид по време на празници.
Оказва се обаче, че не само обичайните за сезона и културната традиция ястия и напитки в неподходящо количество и безразборни комбинации могат да бъдат рискови за здравето на човека. Все по-често
заплахата идва от „незабележимите удоволствия” –
дребни наглед лакомства, които могат да станат причина за неподозирани по размерите и силата си последици. Солети, дребни сладки и соленки, целувки, мини-вафлички и кроасани, ореховки, бонбони, ядки, сухи и захаросани плодове, тиквени и слънчогледови семки – всички те носят удоволствие, консумират се по всяко време и без съобразяване с основните хранения, с повод и без повод, със или без алкохолни или безалкохолни напитки. Съвсем естествено е когато човек изпитва удоволствие да не си задава въпроси за това, което може да последва. Важен е мигът, важно е да бъде приятно тук и сега, важно е да отпразнуваме празника – това са опорните точки на съвременната „философия на консумацията”.
А къде се крият най-неподозираните опасности?
На първо място сред тях диетолозите поставят ядките
Орехи, фъстъци, лешници, бадеми, кашу, кедрова ядка – пиния, шам-фъстък и още други видове, дошли на трапезата на българина от близки и далечни страни – всички те са неизменна част от кулинарната страна на празника, при това в повечето случаи като задължителна съпътстваща храна към твърдия алкохол.
Известно е, че ядките съдържат мазнини (мононенаситени, полиненаситени и омега-3 мастни киселини) в много високо количество – между 30 и 65%, както и белтъци – между 10 и 30%. Най-общо казано, съвременната диететика им отрежда ролята на пълноценна алтернатива на животинските белтъци. По белтъчно съдържание те се доближават и дори превъзхождат бобовите храни. Най-богата на протеини е кедровата ядка – пинията – цели 31%. Извънредно високото съдържание на мазнини в ядките обаче е сигнал, че при консумацията им не трябва да се забравя мярката. Не повече от два ореха на ден в нормални условия са препоръчителната доза, позволена от диетолозите. Рекордът държат лешниците с 62% мазнини, следват ги орехите със средно съдържание от 55% (при някои сортове малко по-ниско - 47%, а при други – по-високо – 64%), бадемите – с 50%, фъстъците – с 27% и т.н. Особено място в тази поредица заемат семките – слънчогледовите (съдържание на белтъчини 25% и на мазнини 60%) и тиквени (съдържание на белтъчини 30% и на мазнини 45%). Според специалистите по хранене що се отнася до семките човек в още по-малка степен отколкото при ядките е склонен да си дава сметка за количествата, които консумира, просто защото се увлича.
Да се пие твърд алкохол и да се консумират едновременно ядки е препоръчително, посочват диетолозите. Мазнините допринасят за разграждането на етанола и по този начин човек не се опива или се опива по-бавно. Друг е въпросът какви трябва да бъдат количествата… Разбира се, нека всеки трябва сам си отговори. Медиците само припомнят, че многото мазнини поставят на изпитание нормалното функциониране на всички органи на стомашно-чревния тракт – стомах, черва, панкреас, жлъчка, черен дроб. И приканват да се замислим, преди да е станало късно.
Друга трудно забележима опасност са сухите плодове.
От хилядолетия хората познават предимствата на сушенето като начин за консервиране, при който хранителните качества се запазват напълно, а витамините и минералите остават дори в по-високи количества поради това, че водата се е изпарила.
Стафиди, смокини, фурми, банани, ананас, сливи, круши, ябълки – за всички тях е характерно високото калорийно съдържание – между 250 и 360 калории за 100 грама, наличието на големи количества концентрирана захар, витамини – най-вече C и групата B и микроелементи – калий, желязо, магнезий, цинк, селен, хром. Не повече от 30 грама стафиди на ден е допустимото количество при нормални условия. Ясно е обаче, че по време на празници те се консумират значително повече. По-добре би било поне да се приемат т.нар. миксове – комбинация от няколко вида.
Според специалистите по диететика, сухите плодове са дори по-опасни от бонбоните, защото са по-леки и приятни, а човек е по-склонен да консумира прекомерно, защото сладките храни, както е добре известно, повишават съдържанието на ендорфини в главния мозък и по този начин създават чувство на задоволство и по-добро настроение. Първото и най-важно предупреждение е те да се приемат в ограничени количества от хора с проблеми във въглехидратната обмяна - контролът е абсолютно необходим при диабетици.
„Нека не забравяме, че ядките са една истинска белтъчно-мастна бомба, сухите плодове пък можем да наречем „витаминно-минерална бомба” – подчертава водещата наша диетоложка проф. Донка Байкова. Нищо не може да оправдае злоупотребата с тях, не трябва да забравяме, че макар и приятни, те могат да ни изиграят лоша шега – продължава тя. А рецептата на бързото възстановяване след прекомерна консумация според проф. Байкова се състои единствено в
правилно захранване.
То включва билкови чайове, плодови сокове, малко мляко и плодове отначало, а впоследствие – постепенно включване на леки белтъчни храни и плавно преминаване към обичайния хранителен режим.
zdrave.net, Невена Попова
Няма коментари:
Публикуване на коментар