Болница оперирала пациент, докато бил в чужбина
3 521 408 лв. са получени неправомерно от здравната каса през 2008-а, става ясно от отчет за дейността на ведомството през миналата година. Изтичането на средства е ставало под носа на бившата директорка на НЗОК Румяна Тодорова и останалите шефове на касата, които в събота бяха обвинени в бездействие по отношение на далаверите на болниците с клиничните пътеки.
Според Ваньо Шарков и Петър Москов от Синята коалиция предишното ръководство на ведомството си е затворило очите за тежки злоупотреби, които са останали извън полезрението както на здравното министерство, така и на прокуратурата. Доклад от 2 ноември сочел, че лечебници са приемали пациенти, без да има нужда от хоспитализацията им. Освен това броят на болните по скъпите пътеки през последните години растял, сякаш в страната има чума. От 2000 година насам ръстът бил 70%, достигайки до 1,7 милиона души, които са постъпили в болница.
От мониторинга за 2008-а пък става ясно, че въпреки засечените злоупотреби за 3,5 млн. касата си върнала едва 26 хил. лв.
Експертите от ведомството се натъкнали на фрапиращи случаи, при които заведения, които прибират пари за лечение на пациенти, не разполагат дори с рентген, камо ли с отделения, в които да се настаняват болните. Реално оказаната помощ не отговаряла на договорената по документи. Така например лекари си спестявали да назначават някои изследвания, за които обаче после прибирали съответни суми от НЗОК. Имало и случаи, когато операции веднъж се отчитали пред касата, която ги поемала изцяло, и втори път пациентите били принуждавани да ги заплатят от собствения си джоб. В Плевен била разкрита знакова злоупотреба, при която са дръпнати пари за операция. Оказало се, че човекът всъщност е бил в чужбина и лягането му под ножа е само на хартия.
От НЗОК засекли и друга далавера, чрез която се източвали големи суми. Масово болниците прибирали пари по по-скъпо струващи клинични пътеки, отколкото тези, по които реално лекували своите пациенти. Най-често далавери имало с лечението на захарния диабет, заболяванията на стомаха и нервната система. Също така много от лечебниците изписвали болните преди или веднага след изтичането на минималния период за престой, но смучели пари за допълнителен такъв, въпреки че пациентите вече били изпратени по живо, по здраво. Нещо повече, в 94% от случаите на исхемичен инсулт пострадалите били изписвани още на третия ден макар че състоянието им все още е нестабилно.
ПЕТЪР ИВАНОВ /http://www.monitor.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар