ЗДРАВНИ НОВИНИ

ЗДРАВЕ Headline Animator

Рак на гърдата-съвети за ранна диагностика


Необходимо е отговорно да се отнасяме към собственото си здраве Много са малко жените, които през живота си не са имали проблеми с гърдите. Повечето дами се сблъскват с различни възпалителни заболявания, усложнения с кърменето, уплътнения, възлови образувания. И не е изключено тези нарушения да доведат до рак на гърдата, който вече стана най-разпространеното заболяване при жените, изпреварвайки рака на стомаха и на шийката на матката. И все пак, за да не плашим чак толкова дамите, ще отбележим, че само 3% от случаите на заболявания на млечната жлеза се оказват злокачествени. Останалите 97 на сто са други болести. Това означава, че ранната диагностика е сигурен метод да избегнем най-страшното. Редовните профилактични прегледи наистина са задължителни, тъй като злокачествените процеси на ранен стадий на развитие са изключително коварни - те не се проявяват по никакъв начин - нито с болка, нито с уплътнения, нито с някакви други забележими проявления.

ОБЛЪЧВАНЕТО С МАМОГРАФ ВРЕДИ КОЛКОТО ЧЕТВЪРТ ИЗПУШЕНА ЦИГАРА
През последните години в медиите се появиха много публикации за това, че ракът на гърдата силно е “подмладял”. Мамолозите обаче не са много съгласни с това заключение. Случва се, естествено, да заболеят млади 19-20-годишни момичета, но те са единици. Заболяемостта нараства след 30-годишна възраст, и то в геометрична прогресия. При това първите ракови клетки могат да се появят цели 15-20 години, преди туморът да се напипа. Повечето форми на рак се развиват много бавно, процесът на раздвояване на увредените клетки протича месеци наред. Затова не може да се твърди дори и това, че ракът възниква най-често след 60-годишна възраст. Случаите са повече, но това е рак, който не е открит или не се е проявил в млада възраст. Съществува още една заблуда в това отношение - че при мамологичен преглед жената се подлага на силно облъчване. Това не е истина! Съвременните рентгенови мамографи и специални рентгенови плаки осигуряват минимално облъчване. Вредата от облъчване при мамограф може да се сравни с четвърт изпушена цигара. Затова не се плашете, можете да се изследвате на мамограф, колкото пъти е необходимо.

КОИ СА РИСКОВИТЕ ФАКТОРИ
Към рисковите фактори за възникване не само на рак, но и на други заболявания на млечната жлеза, се отнасят:
ВЪЗРАСТТА. Колкото по-възрастна е жената, толкова рискът е по-висок и следователно тя трябва да отделя повече внимание на себе си. НАСЛЕДСТВЕНОСТТА. По този показател са застрашени жените, чиито близки по майчина линия - майка, баба - са страдали от някакви сериозни изменения в млечните жлези. ФИЗИЧЕСКИ ТРАВМИ НА ГЪРДАТА, които също се срещат в последно време. Те са свързани с нарасналата социална активност на жените - спортуване, каране на автомобил и т.н. РАННИТЕ АБОРТИ. При жените, направили аборт до 17-годишна възраст, рискът от възникване на тежки патологични процеси в гърдата се увеличава 8 пъти. ОТКАЗЪТ ОТ КЪРМЕНЕ СЛЕД РАЖДАНЕ. Оптималните срокове за кърмене на бебето са 8-9 месеца, но съвременните майки не го спазват. КОГАТО ПЪРВОТО РАЖДАНЕ СТАНЕ В ПО-КЪСНА ВЪЗРАСТ, например след 35 години - такава жена автоматично попада в рисковата група. В страните с висока раждаемост жените почти не страдат от рак на гърдата. СТРЕСОВЕТЕ. Краткотрайният стрес се отразява дори стимулиращо на организма, но хроничният, предизвикан от душевни преживявания, води до намаляване на имунитета. И колкото по-слаб е имунитетът, толкова по-малко е способен организмът да се бори с раковите клетки. Мъжете също може да имат проблеми с млечната жлеза, наподобяващи мастопатията при жените. При тях това нарушение се нарича гинекомастия - дисхормонално заболяване на гръдната жлеза. Гинекомастията често се съчетава с понижена функция на тестисите и заболявания на черния дроб. С възрастта, а също и след раждане, гърдите на жените се променят. Тези изменения са естествени и те не се възприемат като патология: - променя се цветът на зърното и на кръга около него; - зърното се увеличава; - гърдите увисват; - преди менструация те набъбват и възникват болки. Ако обаче забележите посочените по-долу симптоми, незабавно се обърнете към лекар. Те са: - подпухналост и силно зачервяване на гърдата; - единично или многобройни уплътнения; - отделяне секрет от гърдата; - болезнени усещания.
КАК САМИ ДА ИЗСЛЕДВАМЕ ГЪРДИТЕ СИ
Най-сигурният начин за профилактика на заболяванията на млечната жлеза е самоизследването. Всички жени трябва да умеят правилно да изследват гърдите си. Това се прави най-малко веднъж месечно, желателно е по едно и също време - между 6-ия и 12-ия ден от началото на менструацията.
ЕТО В КАКВА ПОСЛЕДОВАТЕЛНОСТ И ПО КАКЪВ НАЧИН ТРЯБВА ДА СТАВА ТОВА
Огледайте бельото си и обърнете внимание дали няма следи от секрети от зърната - зеленикави или жълтеникави петна. Не всеки секрет оставя видими следи, затова е важно жената да умее да ги открие. Необходимо е умерено да натиска зърното в основата му с големия пръст и показалеца. Внимателно огледайте гърдите си. Застанете пред огледалото, сложете ръце на тила и внимателно огледайте гърдите си. Проверете дали има някакви промени в големината, формата, очертанията. Обърнете внимание и на симетричността на двете гърди. Не оставяйте без внимание дори най-малките несъответствия между двете гърди, дори най-малките изменения в тях. Огледайте зърната - дали не са силно изпънати, дали цветът и формата им не са изменени. Пак пред огледалото повдигнете ръце нагоре - отново огледайте разположението на гърдите си, за да видите дали зърната не са насочени нагоре или встрани, дали не са се появили подутинки, дали няма капчици течност от пъпките. Огледайте кожата на гърдите си за това, дали е променен цветът, дали няма отоци, изкривявания; дали кожата е еластична, или е на гънки; дали не са се появили зачервявания и обриви в отделни участъци. Проверете за уплътнения, набъбвания, ямички или хълмчета, както и изкривявания. По време на къпане насапунисайте ръцете си и с дясната ръка изследвайте лявата гърда, а с лявата - дясната. Извършвайте палпацията с меката част на пръстите, а не с краищата им. Използвайте четирите си пръста, като правите кръгови движения. Големият пръст не участва в палпацията. Отначало се извършва така нареченото повърхностно-опознавателно опипване, когато пръстите не потъват в гърдата. Това дава възможност да се открият малки образувания, разположени непосредствено под кожата. След това се прави по-дълбокото опипване, при което пръстите постепенно достигат до ребрата. Палпацията се извършва от ключицата до долния край на ребрата и от гърдите до подмишничната линия. Включва се подмишничната област, където е възможно да се открият увеличени лимфни възли. При натискане с пръстите не трябва да получавате болка. Жените, които предпочитат да проведат изследването в легнало положение, могат да опитат следния начин. Легнете на твърда повърхност, като подложите под гърдата си кръгла твърда възглавница, изпънете ръка надолу или я сложете зад тила. Цялата предна повърхност от ключицата до края на ребрата и гърдата мислено се разделя на малки квадрати. Опипването става последователно във всеки квадрат от горе на долу. Извършва се по спираловиден път във вид на концентрични кръгове, като се започне от подмишниците и се стигне до зърното.
ПОЛЕЗНИТЕ СЪВЕТИ НА ВЕСТНИК “ДОКТОР”

Препоръчваме на всички жени да провеждат самоизследване поне веднъж в месеца. Симптомите могат да бъдат увеличени лимфни възли, уплътнения, болки, секрети от пъпките, изменения на кожата в областта на гърдите, а също изменения в пъпките и на кръговете около тях. Ако откриете дори само един от тези симптоми, отивайте при мамолог. Здравите жени също трябва да си правят изследване при специалист поне веднъж на две години. Трябва да се отнасяте по-отговорно към здравето си, не да чакате 5-6 месеца, и тогава да съобщите на специалист как по време на къпане в баняте сте открили някакво изменение. Не се обръщайте към знахари и екстрасенси. Има доста случаи в медицинската практика, когато жена вече с напреднал тумор се обръща към специалист, като преди това се е доверила на знахарка, която е налагала на болното място зелев лист. Губите време по този начин, много скъпоценно време. Опитайте се да намалите употребата на животински мазнини и висококалорична храна. Яжте продукти, богати на съединителна тъкан, също и повече плодове и зеленчуци - така намалява рискът от развитие на заболявания на млечната жлеза. Учените отдавна са установили, че жени, които дори само у дома си ходят без сутиен, по-малко страдат от заболявания на гърдите, защото постоянното стягане провокира всевъзможни нарушения. Всички знаят, но ние отново ще повторим: продължителното стоене на слънце е вредно. Особено пагубно действат на гърдите преките слънчеви лъчи. Слънцето може да стимулира растежа на съвсем малко образувание. Пазете гърдите си.

www.blitz.bg

Няма коментари: