Резултатите са базирани на епидемиологично проучване, проведено пре 2003-2007 година. По-голямата част от изследваните са млади хора на възраст между 25 и 35 години. Най-честа мишена на фобията са хора, които са силно раними, подложени на стрес и тези, които използват постоянно в работата си логическо мислене.
За населението ни най-характерна е агорафобията – страхът от широки празни пространства. Фобиите се появяват по различно време от нашия живот, но ключът се крие в детството.
Над 20% от българите имат някакъв психически проблем, каза проф. Виха Миланова, национален консултант по психиатрия. В това число влизат хората с депресия и тревожни разстройства, чийто брой се увеличава все повече.
Ако погледнем проблема глобално, според английски учени от King's college всеки четвърти има развита фобия. Младите най-често се притесняват от физическата си красота, оплешивяване и др., а възрастните се боят да работят с компютър и мобилен телефон.
Жителите в големите градове изпитват страх от возенето в метрото или в колата и с всеки изминал ден се появяват нови видове фобии, като броят им е нараснал три пъти за последните 10 години. Според учените, най-новият вид фобия е фобофобията – страхът от самия страх.
Няма коментари:
Публикуване на коментар